≡ MENU

EDUARD PARMA

NAHRÁVACÍ STUDIO

Úvodní strana » Eduard Parma

Eduard Parma nar. 10.1.1950


Skladatel, basový kytarista, aranžér, producent,

                                                                                         bývá označován jako

 PRŮKOPNÍK ČESKÉ ELEKTRONICKÉ HUDBY  

          nejznámější skladby 

Tyto i další skladby  je možné vidět na YouTube.
 

První rap u nás, průkopník synthezátorové a house music, jeden z prvních pokusů o průnik českého muzikanta v Anglii. Jako první používal přístroje Roland TR-909Roland TR-808, Prophet 5 , AKAI S 1000 a další 

Syn trumpetisty a skladatele Eduarda Parmy, absolvoval 1974 na Státní konzervatoři v Praze hru na klarinet.  V letech 1969–74 působil v Apollobeatu Petra Spáleného, roku 1976 založil Orchestr Eduarda Parmy ml., který doprovázel zpěváky Jiřího Korna a Hanu Buštíkovou (v progamu Zpívat jako déšť). Pro Korna zkomponoval hit Ulice Váci a jeden z prvních pokusů o český rap Věc je zásadně rozhodnutá, celkem spolu  natočili  5 LP . V roce 1979 získala jeho skladba You´re My Voodoo (anglický text Miloš Skalka, u nás známá pod názvem Žal se odkládá) v interpretaci Jiřího Korna čtyři ceny na písňovém festivalu Cavan International Song Contest v Irsku.

V roce 1980 se Parma  se vystěhoval do Velké Británie . Jako interpret získal cenu zpěvačky Lynsey de Paul v soutěži New Talent Spot na Capital Radio London, za píseň King Kong In Hong Kong, která vyšla 1982 na singlu u Code Records. Zřídil si studio SOKIT (Soul Kitchen), v němž nahrávali mj. legenda soulu Edwin Starr, Jimmy Ross, Adamski a jiní . V r.1988 vystoupil v legendárním klubu Marquee se skupinou Times Square .

Jako autor a producent pronikl na první místo hitparády UK demo chart s písní I Think I Was A Megastar, kterou interpretoval Baron von Geriatrix. Pro gramofonovou etiketu SOKIT získal rapera Gene Jacksona, s nímž založil duo Cutmaster and M. C. Groove. Společně vystoupili např. ve vyhlášené londýnské diskotéce Hippodrome a píseň Rip it off, Grils byla opakovaně vysílána v TV pořadu Petera Watermanna The Hitman and Her .Na TV kanále BSB byl pravidelně vysílán videoklip Times Square s písní "Paradise". Natáčel i hudbu k televizním reklamám pro firmu Commercial Music např. Skittels, Widgets aj. Jeho nahrávky se  objevily na LP kompilacích  vedle takových hvězd, jako jsou Ofra Haza nebo Depeche Mode.

Roku 1991 přenesl Parma studio SOKIT do Prahy a začal se projevovat jako znalec nejnovějších trendů v žánru house music a dance music. Nikdy se nepovažoval za melodika, ale za basistu, jehož nahrávky musí „šlapat“. Založil se svým bratrem Jindřichem firmu Parma Productions. Vydali 3 tituly : Cutmaster & M.C.Groove, Times Square featuring Chris Kiely , Hipodrom II . Píseň Magic Love Affair v podání skupiny Blondes vyhlášena nejhranějším titulem roku 1995 na rádiu Zlatá Praha. V roce 2003 - Naši pivní borci s textařem Michalem Steinem -  se dostala do výběru 10 nejlepších písní ČRo na Euro 2003 .
Po roce 2000 vyprodukoval asi 20 dětských titulů pro firmu Areca Multimedia, které se hojně prodávaly  . Např. Mašinka,  Autíčko, Okolo Hradce, Večerníčky, České a moravské koledy aj.
 
Člen OSA, Intergram, OÁZA , SAI.
Hovoří anglicky, francouzsky, rusky, německy.
 
Český hudební slovník osob a institucí
Eduard Parma s Milošem Skalkou v Nočním Proudu